Otroligt gott men också så enkelt om man bara följer receptet:-)
| Fläskkött | Huvudrätter | LCHF |
Gryta med bambuskott
Den här grytan med bambuskott och fläskkött får en mycket god smak där fläskköttet verkligen kommer till sin rätt.
Ingredienser:
Marinad:
- 0.5 dl matolja
- 0.5 dl soja
- 2 tsk ingefära
- 2 krm grovmalen svartpeppar
- 2 tsk salt
Köttgryta:
- 1 kg benfri karré eller annat benfritt fläskkött
- 3 st gula lökar
- ca 300 g champinjoner
- 2 st buljongtärning grönsaks, kött eller svamp
- 3 dl vatten
- 4 dl mjölk
- 1.5 msk vetemjöl
- 2 st à ca 225 g, avrunnen vikt 140 g konservburk bambuskott
- ev. soja
- salt
- malen ingefära
Utrustning du behöver:
- En stor gryta, gärna 5 liter.
- stekpanna
Gör så här:
- Blanda matolja, soja, ingefära, svartpeppar och salt i en bunke.
- Skär köttet i mindre bitar eller strimlor.
- Lägg köttet i marinaden och rör om så att marinaden sugs upp av köttet. Låt stå i kylskåp 2-4 timmar.
- Hetta upp en stekpanna med smör eller olja.
- Stek köttet i omgångar. Stek ca 2 min och vänd sedan runt det med en stekspade och stek ca 2 minuter till.
Lägg över köttet i en stor gryta. (Köttet behöver inte vara genomstekt, det blir det när grytan kokar senare.)
När du stekt allt kött och om det är någon marinad kvar, häll i den i grytan.
- Hacka löken och skär champinjoner i skivor.
Stek löken och champinjonerna i smör eller olja i stekpannan på medelvärme så att löken blir mjuk och champinjonerna får lite färg. Ta det försiktigt så inget blir bränt.
(Det går bra att steka löken för sig och champinjoner för sig eller allt samtidigt om det får plats. Det är bättre att det steks för lite än för mycket eftersom det ändå blir kokt i grytan senare.)
- Lägg över stekt lök och champinjoner i grytan.
- Smula över buljongtärning och häll på vatten och mjölk.
- Låt koka upp och koka ca 5 minuter.
- Gör en redning. Blanda ut vetemjölet med lite vatten eller mjölk och vispa ner den. Man kan också vispa ner lite idealmjöl för att få en lite tjockare konsistens på vätskan i grytan.
- Tillsätt bambuskotten. Rör om och smaka av med soja, salt och ingefära.
Marinad:
Köttgryta:
Beskrivande bilder
1.1.
1.2.
2.
3.
4. Stekpanna med upphettat smör. När smöret slutar bubbla och börjar få lite färg så är det varmt. Smör skvätter mindre än olja så därför tar jag det.
5.
6. Ta gärna en större gryta än den på bilden, det är precis att allt får plats i den och den rymmer 2 liter.
7.
8.
9.
10.1.
10.2.
11.
12.
13.
Serveringstips:
Servera med kokt ris eller bulgur.
GI Tips:
Servera med t.ex. hel bulgur eller fullkornsris.
LCHF Tips:
Skippa mjölet i redningen och servera med grönsaker med lågt GI.
Hållbarhet och förvaring:
Håller sig i kylskåp ca 1 vecka.
Kommentera receptet på Gryta med bambuskott
Skriv och läs alla 10 kommentarer
De nyaste posterna
Otroligt gott men också så enkelt om man bara följer receptet:-)
Korrigerade dock lite i receptet. kan rekomendera att byta ut mjölken med en burk creme fraiche 34 %. hade även i minimajs. MUUMS säger jag bara!!
Vi rekomenderar att ha färska champinjoner i!
Skriv och läs alla 10 kommentarer
